محل تبلیغات شما

همه دنبال راه های پا خورده اند. اگر صد نفر از بی راه ای بگذرند. همان می شود راه. دیگه هیچکس شک نمی کند که راه ممکن است جای دیگه ای باشد». ص 278 برگرفته از کتاب همسفران نوشته استاد محمد رضا بایرامی

جلوی نانوایی محله ما، فضای سبز مثلثی شکلی قرار دارد که اگر از طرف خیابان و رو به رو بخواهیم به طرف نانوایی برویم برای سریعتر رسیدن باید دقیقاً از وسط این مثلث بگذریم که قبلا افرادی این بیراهه یا کج راهه به ظاهر درست را ایجاد کرده و در خط مستقیم دقیقا از خیابان به نانوایی وصل کرده بودند اما با له کردن چمن های سبز و تازه، هنوز خاک دیده نمیشد. از عمرش زیاد نمی گذشت و می شد چمن ها دوباره به شادابی قبل برسند. 

من هم دقیقا با همین فرضیه که قبل من از آن راه گذاشته اند خودم را به نانوایی می رساندم. اما وقتی این قسمت از کتاب را خواندم شرمسار به خودم گفتم: ریحانه انگار با توئه ها .  ساک پارچه ای دستت می گیری بجای نایلون اما از روی چمن ها رد می شوی و حاضر نیستی چند متری راهت را دور کنی؟ پس از دیگران چه انتظاری داری؟ و از آن به بعد فضای سبز را دور می زدم و گاه که دیرم می شود همان مسیر را می دوم.

نکته: اگر رمانها را صرفاً با نگاه داستانی نخوانیم، گاه در خودشان آموزه های اجتماعی و فرهنگی و محیط زیستی عمیق و در عین حال ساده ایی دارند که با عمل کردن به آنها می توان تغییرات زیاد و مثبتی را در نگرش و رفتارهای خود بوجود بیاوریم و بدیهی است تغییر هر آدم مساوی است با تغییر در جامعه و  نه برعکس.

این یک تغییر رفتار ساده و در ظاهر شاید بی اهمیت ناشی از تنها یکی دوسطر  از یک رمان بود اما اگر مفاهیم این سطور را تعمیم بدهیم به سایر ابعاد زندگی آنوقت می توان میزان تاثیرگذاری قوی و عمیق آن را فهمید.  شما را دعوت می کنم به مطالعه این کتاب با ارزش. سپاس از مهرتان

همسفران، تالیف استاد محمد رضا بایرامی، انتشارات کتاب نیستان

اگه بچه دار بشی ...

یک نکته از یک رمان (همسفران نوشته استاد محمد رضا بایرامی)

فداکاری از جنس خیانت

راه ,یک ,کتاب ,استاد ,ای ,نانوایی ,محمد رضا ,استاد محمد ,همسفران نوشته ,می توان ,می شود ,همسفران نوشته استاد

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها